Zaznacz stronę

Zumba – hit czy kit ?

FITNESS | 13 Komentarze

Zumba – jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą. Ja nie podzielam zachwytu nad tą formą zajęć. Plus przyznaję tylko za dobrą promocję marki, a reszta nie zasługuje na moje uznanie. Przyznać trzeba, że ktoś sobie to dobrze wymyślił. Cały szum wokół Zumby sprawił, że chyba nie ma klubu fitness czy szkoły tańca, która nie miałaby w swojej ofercie Zumby. Nawet obiekty, które długo broniły się przed tymi zajęciami schyliły głowy, bo jakoś trzeba przetrwać wśród ogromnej konkurencji. Sama prowadząc szkołę tańca w Szczecinie byłam w tej grupie. Niemniej nie mogę pojąć zachwytu nad tą formą zajęć i jest kilka aspektów związanych z Zumbą, które niezmiennie od kilku lat działają mi na nerwy :

1. Zumba to nic nowego

Nie znajduję powodu, dla którego Zumba ma być lepsza od zajęć takich jak: latino solo, dance czy latino aero. Najczęściej takie zajęcia prowadzą świetni instruktorzy, jest dużo zabawy, dobrej muzyki i spalania kalorii. Czym różni się to od Zumby? Chyba tylko nazwą. Najbardziej boli mnie to, że taka pani Kasia, Basia i 100 innych nie chce słyszeć o innych zajęciach niż Zumba. Nawet nie spróbuje, nie przekona się jak będzie, tylko z założenia ich stanowisko jest na NIE. Przyznaję, że swój sukces Zumba zawdzięcza świetnemu marketingowi, a jej twórca teraz czerpie z tego profity. Potem powstały m.in.: Tabura, Bokwa, a od niedawna Salsation. Oby nie powstały kolejne Bumby, Pumby i inne Makumby. Jednak może dopiero wtedy te “zwykłe” latino okaże się być niszowe i zacznie królować na salach treningowych.

2. Niekompetentni instruktorzy

Żeby zostać instruktorem Zumby nie trzeba się wysilać. Podstawowe szkolenie dające papier instruktora trwa zaledwie 2 dni i nie jest wymagane żadne doświadczenie w zakresie fitnessu lub tańca. Pisałam o tym tutaj. Rzecz jasna, że także nie wszyscy instruktorzy fitness i tańca powinni zajmować się trenowaniem innych, jednak ich edukacja trwa dłużej niż dwa dni. W przypadku instruktorów Zumby największy sukces wróżę tym, którzy mają za sobą przeszłość taneczną, a są także po kursie instruktora fitnessu przynajmniej podstawowym. Niestety tych, którzy ot tak wymyślili sobie, że zostaną instruktorami jest wielu. Wówczas kłania się brak metodyki, wyczucia rytmu i techniki. Uczestnicy zajęć narażeni są na kontuzje i nie zdają sobie nawet sprawy, że powinno to wyglądać zupełnie inaczej.

3. Wysokie oczekiwania finansowe

To kolejna kwestia, dla której nie znajduję uzasadnienia. Stawki instruktorów Zumby są często nawet o połowę wyższe niż instruktorów fitness i tańca. Niby z jakiej racji? Instruktorzy Zumby tłumaczą się miesięcznymi opłatami licencyjnymi, które muszą ponosić, jednak dla mnie to nie jest żadne wytłumaczenie. Po pierwsze, nie są to wysokie kwoty bo ok 30 $ za miesiąc. Poza tym instruktorzy innych technik nieraz wiele lat poświęcili na swoją edukację, a wydatki jakie ponieśli i nadal ponoszą na szkolenia wielokrotnie przekraczają koszt edukacji instruktora Zumby.

Czy instruktorzy Zumby spokornieją i nie będą się uważać za lepszych od instruktorów innych technik? Hmm…pożyjemy, zobaczymy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Kto zasługuje na koronę? O “najlepszych” w branży fitness

Kto jest najlepszy? Który instruktor, menedżer, trener personalny? Jaki sprzęt do ćwiczeń, jakie zajęcia i w końcu który klub fitness zasługuje na koronę? Wielu mówi o sobie w superlatywach, a Ty? Nawet jeśli myślisz, że Tobie to nie grozi, to dobrze będzie, jeżeli...

Jak dziękować? 5 niebanalnych prezentów dla klientów klubu fitness.

Nie musisz dziękować swoim klientom za to, że wybrali właśnie twój klub. Nie musisz doceniać ich wytrwałości. Nie musisz też być wdzięczny za ich lojalność ani dawać prezentów w podziękowaniu. W ogóle nic nie musisz. Jeśli jednak myślisz poważnie o swoim biznesie, to...

Mówić czy nie? O szczerości instruktorów cz.2

Czy instruktor fitness powinien mówić klientom klubu o swoich troskach? A może niech lepiej siedzi cicho zawsze i wszędzie? W części I dowiedziałeś się, co na ten temat sądzą instruktorzy oraz klienci klubów. Dziś podpowiem Ci, kiedy lepiej być szczerym, a kiedy...

Newsletter

Czy chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter, a nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodatkowo dostaniesz w prezencie Fitnessowe Must Know, czyli listę 6 rzeczy, które pomogą uniknąć fitnessowo-biznesowych problemów.

Zgoda