Zaznacz stronę

7 muzycznych wskazówek, o których każdy instruktor fitness musi pamiętać.

FITNESS | 3 Komentarze

Gdy prowadzę grupowe zajęcia fitness, to zawsze mam przy sobie kilka nośników dźwięku: Płyty CD, telefon, pendrive, do tego noszę swój kabel AUX , a nawet głośnik bezprzewodowy, który mieści się w dłoni i nieraz ratuje mnie z opresji. Brak prądu nie jest mi zatem straszny.

Po co to wszystko?

Po to, żebym w sytuacji nieprzewidzianej nie musiała panikować, martwić się, prowadzić zajęć bez muzyki i tłumaczyć się przed klientami. Lepiej być przygotowanym, bo różne sytuacje się zdarzają, np.:

 • Inny instruktor zabrał z sali klubowy kabel AUX.
 • Klub umieścił na sali sprzęt, w którym nie ma wejścia na kabel AUX, a jedynie odtwarzacz CD.
 • Laser w odtwarzaczu CD jest zanieczyszczony i nie odczytuje płyt poprawnie.
 • Telefon zawiesił się lub rozładował.
 • Sprzęt grający nie odczytuje plików z PENDRIVE’A.

Sama doświadczyłam tych sytuacji , ale dziś nic mnie nie zaskoczy, a tym bardziej uczestników moich zajęć. Kiedyś klienci opowiadali mi, że inna instruktorka prowadziła zajęcia bez muzyki, bo miała problem z połączeniem telefonu z odtwarzaczem przez Bluetooth. Gdyby miała kabel AUX lub zwykłą płytę CD, wszystko byłoby super, a tak pozostał niesmak klientów. Pewnie wy też macie różne sytuacje na koncie, lub o takich słyszeliście, prawda?

Dziś instruktorzy korzystają z różnych form:

 • Płyta CD
 • Telefon
 • Odtwarzacz mp3
 • Pendrive
 • Laptop
 • Tablet

W ankiecie, którą przeprowadziłam na Facebooku wśród instruktorów pytałam o nośnik dźwięku, z którego korzystają najczęściej. Padały różne odpowiedzi, ale większość wybrała płytę CD, choć nie zabrakło także tych, którzy korzystają z telefonu czy laptopa.

Pamiętaj jednak: “Przezorny zawsze ubezpieczony” , zatem zapoznaj się z listą wskazówek  i bądź przygotowany na różne sytuacje. Twoi klienci to docenią, a ty pokażesz swój profesjonalizm.

NIEZBĘDNIK MUZYCZNY INSTRUKTORA

 1. Noś ze sobą kilka nośników dźwięku.
 2. Miej przy sobie zawsze jakąś płytę CD, a najlepiej kilka.
 3. Zrób kopię płyt, zwłaszcza tych, których często używasz.
 4. Noś swój własny kabel audio MINI JACK, który pasuje do wejścia AUX  w większości sprzętów na salach treningowych.
 5. Noś ze sobą ładowarkę do telefonu, komputera, tabletu, jeśli to z nich odtwarzasz muzykę najczęściej.
 6. Oprócz PENDRIVE’A  miej także plan B. Często występują bowiem problemy z odczytaniem plików mp3.
 7. Przed pierwszymi zajęciami w danym klubie upewnij się użycie jakich nośników dźwięków jest możliwe.

Dobrze, gdyby managerowie klubów także zadbali o niezbędnik muzyczny i na wyposażeniu recepcji były:

 • Kilka płyt CD odpowiednich do prowadzenia różnych zajęć
 • Zapasowy kabel AUX
 • Ładowarka uniwersalna do telefonu, komputera
 • Głośnik bezprzewodowy

Te kwestie wydają się być oczywiste, ale niestety często instruktorzy nie przywiązują do tego wagi, a potem jest panika, tłumaczenie, nerwy. Dlatego lepiej być przygotowanym, a wtedy nic cię nie zaskoczy. 

A może macie jeszcze inne wskazówki muzyczne lub doświadczyliście sytuacji, które dla was były nauczką, a dla innych mogą być przestrogą?  Śmiało podzielcie się nimi w komentarzu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat komunikacji instruktora z klientami zapraszam Cię do GRUPY dla instruktorów fitness oraz tańca na Facebooku. Tam poznasz wiele wskazówek dotyczących komunikacji, możesz prosić o radę, tam dzielimy się swoimi doświadczeniami.  Dołącz do GRUPY.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Kto zasługuje na koronę? O “najlepszych” w branży fitness

Kto jest najlepszy? Który instruktor, menedżer, trener personalny? Jaki sprzęt do ćwiczeń, jakie zajęcia i w końcu który klub fitness zasługuje na koronę? Wielu mówi o sobie w superlatywach, a Ty? Nawet jeśli myślisz, że Tobie to nie grozi, to dobrze będzie, jeżeli...

Jak dziękować? 5 niebanalnych prezentów dla klientów klubu fitness.

Nie musisz dziękować swoim klientom za to, że wybrali właśnie twój klub. Nie musisz doceniać ich wytrwałości. Nie musisz też być wdzięczny za ich lojalność ani dawać prezentów w podziękowaniu. W ogóle nic nie musisz. Jeśli jednak myślisz poważnie o swoim biznesie, to...

Mówić czy nie? O szczerości instruktorów cz.2

Czy instruktor fitness powinien mówić klientom klubu o swoich troskach? A może niech lepiej siedzi cicho zawsze i wszędzie? W części I dowiedziałeś się, co na ten temat sądzą instruktorzy oraz klienci klubów. Dziś podpowiem Ci, kiedy lepiej być szczerym, a kiedy...

Newsletter

Czy chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter, a nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodatkowo dostaniesz w prezencie Fitnessowe Must Know, czyli listę 6 rzeczy, które pomogą uniknąć fitnessowo-biznesowych problemów.

Zgoda