Zaznacz stronę

7 muzycznych wskazówek, o których każdy instruktor fitness musi pamiętać.

FITNESS | 3 Komentarze

Gdy prowadzę grupowe zajęcia fitness, to zawsze mam przy sobie kilka nośników dźwięku: Płyty CD, telefon, pendrive, do tego noszę swój kabel AUX , a nawet głośnik bezprzewodowy, który mieści się w dłoni i nieraz ratuje mnie z opresji. Brak prądu nie jest mi zatem straszny.

Po co to wszystko?

Po to, żebym w sytuacji nieprzewidzianej nie musiała panikować, martwić się, prowadzić zajęć bez muzyki i tłumaczyć się przed klientami. Lepiej być przygotowanym, bo różne sytuacje się zdarzają, np.:

 • Inny instruktor zabrał z sali klubowy kabel AUX.
 • Klub umieścił na sali sprzęt, w którym nie ma wejścia na kabel AUX, a jedynie odtwarzacz CD.
 • Laser w odtwarzaczu CD jest zanieczyszczony i nie odczytuje płyt poprawnie.
 • Telefon zawiesił się lub rozładował.
 • Sprzęt grający nie odczytuje plików z PENDRIVE’A.

Sama doświadczyłam tych sytuacji , ale dziś nic mnie nie zaskoczy, a tym bardziej uczestników moich zajęć. Kiedyś klienci opowiadali mi, że inna instruktorka prowadziła zajęcia bez muzyki, bo miała problem z połączeniem telefonu z odtwarzaczem przez Bluetooth. Gdyby miała kabel AUX lub zwykłą płytę CD, wszystko byłoby super, a tak pozostał niesmak klientów. Pewnie wy też macie różne sytuacje na koncie, lub o takich słyszeliście, prawda?

Dziś instruktorzy korzystają z różnych form:

 • Płyta CD
 • Telefon
 • Odtwarzacz mp3
 • Pendrive
 • Laptop
 • Tablet

W ankiecie, którą przeprowadziłam na Facebooku wśród instruktorów pytałam o nośnik dźwięku, z którego korzystają najczęściej. Padały różne odpowiedzi, ale większość wybrała płytę CD, choć nie zabrakło także tych, którzy korzystają z telefonu czy laptopa.

Pamiętaj jednak: “Przezorny zawsze ubezpieczony” , zatem zapoznaj się z listą wskazówek  i bądź przygotowany na różne sytuacje. Twoi klienci to docenią, a ty pokażesz swój profesjonalizm.

NIEZBĘDNIK MUZYCZNY INSTRUKTORA

 1. Noś ze sobą kilka nośników dźwięku.
 2. Miej przy sobie zawsze jakąś płytę CD, a najlepiej kilka.
 3. Zrób kopię płyt, zwłaszcza tych, których często używasz.
 4. Noś swój własny kabel audio MINI JACK, który pasuje do wejścia AUX  w większości sprzętów na salach treningowych.
 5. Noś ze sobą ładowarkę do telefonu, komputera, tabletu, jeśli to z nich odtwarzasz muzykę najczęściej.
 6. Oprócz PENDRIVE’A  miej także plan B. Często występują bowiem problemy z odczytaniem plików mp3.
 7. Przed pierwszymi zajęciami w danym klubie upewnij się użycie jakich nośników dźwięków jest możliwe.

Dobrze, gdyby managerowie klubów także zadbali o niezbędnik muzyczny i na wyposażeniu recepcji były:

 • Kilka płyt CD odpowiednich do prowadzenia różnych zajęć
 • Zapasowy kabel AUX
 • Ładowarka uniwersalna do telefonu, komputera
 • Głośnik bezprzewodowy

Te kwestie wydają się być oczywiste, ale niestety często instruktorzy nie przywiązują do tego wagi, a potem jest panika, tłumaczenie, nerwy. Dlatego lepiej być przygotowanym, a wtedy nic cię nie zaskoczy. 

A może macie jeszcze inne wskazówki muzyczne lub doświadczyliście sytuacji, które dla was były nauczką, a dla innych mogą być przestrogą?  Śmiało podzielcie się nimi w komentarzu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat komunikacji instruktora z klientami zapraszam Cię do GRUPY dla instruktorów fitness oraz tańca na Facebooku. Tam poznasz wiele wskazówek dotyczących komunikacji, możesz prosić o radę, tam dzielimy się swoimi doświadczeniami.  Dołącz do GRUPY.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Qi Gong – moje odkrycie miesiąca.

Zobaczyłam morze i oczy się zaświeciły. Usłyszałam delikatne dźwięki - odprężyłam się. Wykonałam pierwsze ruchy i wiedziałam, że będzie dobrze. Potem pojawiły się łzy i zszedł stres z ostatnich dni. Poczułam spokój w głowie, a energię w ciele. QiGong - moje odkrycie...

TOP 7 narzędzi przydatnych w tworzeniu treningów online

Jak zmontować trening video? Skąd brać zdjęcia? Jak stworzyć grafikę promującą treningi? Przed tobą 7 narzędzi których używam na co dzień w świecie treningów online i w ogóle podczas pracy w Internecie. Polecam je, bo bardzo ułatwiają pracę, są proste w obsłudze,...

Newsletter

Czy chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter, a nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodatkowo dostaniesz w prezencie Fitnessowe Must Know, czyli listę 6 rzeczy, które pomogą uniknąć fitnessowo-biznesowych problemów.

Zgoda