Zaznacz stronę

Jak zmontować trening video? Skąd brać zdjęcia? Jak stworzyć grafikę promującą treningi?

Przed tobą 7 narzędzi których używam na co dzień w świecie treningów online i w ogóle podczas pracy w Internecie. Polecam je, bo bardzo ułatwiają pracę, są proste w obsłudze, intuicyjne i bezpłatne. 

 

1. INSHOT – edycja filmów

 

Aplikacja łatwa, lekka i przyjemna. Dostępna dla telefonów z systemem Android oraz iOS. Z jej pomocą zrobisz naprawdę wiele: skrócisz film, połączysz kilka fragmentów, dodasz napisy, muzykę. Oprócz tego wybierzesz format odpowiedni dla danej platformy społecznościowej, a filtry i ciekawe efekty uatrakcyjnią twoje video.

Gdy chcesz na szybko dopracować krótki film, w którym nie trzeba robić za dużo cięć, to Inshot polecam w 100%. Gdy jednak chcesz precyzyjnie ciąć i łączyć kilka fragmentów, to możesz mieć małe trudności.

Dlaczego?
Mały ekran kontra ludzkie palce. Będzie ci po prostu trudno ustawić miejsce cięcia precyzyjnie. Wtedy z pomocą przychodzi już program graficzny, komputer i myszka.

 

2. MOVIE MAKER – montaż filmów

 

To prosty i bardzo intuicyjny program do montowania filmów.
Zrobisz w nim wszystko czego potrzebujesz na początku: połączysz filmy, podzielisz, skrócisz, dodasz dźwięk oraz napisy.

W wersji płatnej (obecnie w promocji za 46 zł), możesz zapisywać filmy w jakości HD, ale moim zdaniem podstawowa wersja na początek jest wystarczająca.

 Jeśli przeraża cię temat montowania filmów treningowych, to ten program polecam na początek.  

 

 

3. WHEREBY – trening personalny na żywo

 

Genialny w swej prostocie i za to go uwielbiam. Tworzysz pokój, wysyłasz link drugiej osobie i rozpoczynasz spotkanie. Żadnego pobierania, logowania, ustawiania itp. Łatwiej być nie mogło.

Prowadziłam za jego pośrednictwem treningi indywidualne na żywo i porównując do Zoom’a jakość dźwięku i obrazu była o wiele lepsza.

Whereby to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli przeraża cię mnogość opcji i pól pojawiających się na ekranie na innych platformach. Tutaj jest to ograniczone do minimum i w tym tkwi siła tego programu.

W opcji bezpłatnej możesz łączyć się z max. z 4 osobami, dlatego to fenomenalna opcja dla treningów personalnych lub zajęć w mini grupach.

 

4. BENSOUND – bank muzyki

 

Znajdziesz tu sporą bazę utworów, które możesz wykorzystać w krótkich inspiracjach treningowych. W wersji bezpłatnej musisz odpowiednio opisać utwór, z którego korzystasz. W wersji płatnej tej konieczności już nie ma i masz większą swobodę w używaniu danego utworu.

Niezależnie od tego, z którego banku muzyki korzystasz, sprawdź zawsze jakie są warunki korzystania z utworów. W większości opcji bezpłatnych konieczne jest uznanie autorstwa. Niektóre banki pozwalają na używanie utworów tylko do celów prywatnych, nie komercyjnych. 

Sprawdź to wszystko, by uniknąć kłopotów i być fair wobec twórców, którzy zgodzili się na udostępnienie swojej muzyki w sieci.

 

5. UNSPLASH – bank zdjęć

 

Z bezpłatnych banków zdjęć ten lubię najbardziej. Za co?

  •  Możesz używać tych zdjęć w celach komercyjnych
  •  Ich jakość jest naprawdę dobra, a jak poświęcisz trochę czasu na poszukiwania, to możesz znaleźć prawdziwe perełki. 
  • Korzystając ze zdjęcia nie musisz go podpisywać, choć podanie autora jest mile widziane i stanowi podziękowanie dla artysty, który zgodził się na bezpłatne korzystanie z jego zdjęć.

Tak samo jak w przypadku banków z muzyką, przy zdjęciach też zawsze czytaj warunki korzystania z zasobów danego banku.

Jeszcze jedno: Pamiętaj, że zapisanie zdjęcia ot tak znalezionego w sieci i podpisanie “Źródło: Internet – nie wystarczy.

 

6. CANVA – tworzenie grafik

 

Tu stworzysz niemal każdą grafikę, której potrzebujesz w świecie treningów online. Wszystko proste, intuicyjne z dużym wyborem gotowych szablonów, w których wystarczy podstawić swoje zdjęcia i tekst.

Masz też dostęp do biblioteki zdjęć, ale przy wersji bezpłatnej wybór jest ograniczony. Gdy z dodatkowych funkcji zamierzasz często korzystać – warto rozważyć płatną wersję. Gdy raz na jakiś czas – kupujesz zdjęcie za 1 $.

 

7. MAILCHIMP – tworzenie newsletterów

 

Chcesz wysyłać do swoich klientów maile, które są nie tylko merytoryczne, ale i dobrze wyglądają? W Mailchimp stworzysz newsletter z grafiką, video i przyciągającymi uwagę przyciskami, które będą kierować do twoich miejsc w sieci.

Za jego pomocą przygotowuję Newsletter dla moich odbiorców i póki co nie zamierzam tego zmieniać. Na moje obecne potrzeby jest wystarczający, choć przyznaję, że niektóre funkcje mogłyby być bardziej intuicyjne.

 

To taki “must have” na początek, jeśli chcesz zacząć tworzyć samodzielnie treści w sieci i robić to dobrze, bardzo dobrze, wcale nie idealnie. 

Ciężko było mi wybrać tylko 7 narzędzi, bo tych, które polecam jest więcej.
Dlatego mam dla ciebie coś jeszcze:
 

Narzędziownik online

Znajdziesz tam:

  • 90 narzędzi, dzięki którym łatwiej stworzysz swoje treningi online i wiele innych treści, które udostępniasz w Internecie.
  • aplikacje do tworzenia video,
  • programy graficzne,
  • programy do montażu filmu,
  • banki z muzyką,
  • banki zdjęć,
  • programy do prowadzenia transmisji na żywo

    Dostępny tutaj