Pamiętaj o przeglądzie kasy fiskalnej.

BIZNES | 0 komentarzy

Własna działalność gospodarcza ma wiele plusów, ale niestety nakłada na przedsiębiorcę też wiele obowiązków, o których możesz nawet nie wiedzieć. Dziś podpowiem Ci, jak uniknąć problemów z urzędem skarbowym, a tego nikt z nas przecież by nie chciał. O tym, jakich obowiązków należy dopełnić na początku przygody z działalnością gospodarczą, pisała ostatnio Ula Łupińska. Stworzyła bowiem zestaw formalnych kwestii, o które należy zadbać zakładając swoją firmę. Wszystko przedstawiła w bardzo przystępny sposób i jestem przekonana, że te informacje pomogą niejednej osobie, która chce działać na własny rachunek. Oto linki do jej wpisów.Własna firma – cz. 1
Własna firma – cz.2

Do tego spisu dodam jeszcze jedną, niezwykle istotną rzecz, o której wielu początkujących przedsiębiorców nie ma pojęcia. Obecnie większość przedsiębiorców musi korzystać z kasy fiskalnej, a jeśli jeszcze tego nie robią, to zapewne wkrótce zaczną. Państwo nakłada bowiem ten obowiązek na coraz to nowe zawody i w stosunku do lat poprzednich zmniejszył się limit obrotu, od którego stosowanie kasy jest obowiązkowe. W moim przypadku obowiązek stosowania kasy fiskalnej nastąpił prawie 6 lat temu. Całe szczęście urząd skarbowy zwrócił mi 700 zł za zakup kasy.

Wszystko było pięknie, kasa działała bez zarzutu, a szuflada zapełniała się zapisanymi rolkami papieru, (niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich wyrzucać). Mijały miesiące za miesiącami i nim się obejrzałam minęły niemal dwa lata używania kasy. Do pełnych dwóch lat brakowało sześciu dni. Na szczęście zorientowałam się w porę, bo dzięki temu uniknęłam kary tytułem wykroczenia skarbowego, oraz nie musiałam dokonywać zwrotu otrzymanych wcześniej 700 zł.

UWAGA!

Jeśli nie chcesz płacić kary ani oddawać kwoty, którą urząd zwrócił tobie za zakup kasy fiskalnej, musisz dokonywać przeglądu technicznego kasy fiskalnej nie rzadziej niż co dwa lata. Nawet jeden dzień spóźnienia spowoduje, że konsekwencje będą niemiłe. Płacisz wówczas karę i zwracasz to, co otrzymałeś za zakup kasy od urzędu skarbowego. Jeśli będziesz zwlekać, to w razie kontroli dojdą jeszcze odsetki. Jest jedno wyjście z tej sytuacji – złożenie do urzędu skarbowego tzw. czynnego żalu, w którym sami zawiadamiamy o popełnieniu wykroczenia. Prawdopodobnie wówczas uniknie się kary pieniężnej, ale zwrotu otrzymanej od urzędu kwoty za kasę i tak musimy dokonać.

Być może wiesz o obowiązku przeglądu i pilnujesz tego, ale wydaje mi się, że jednak jest wiele osób, które nie mają o tym pojęcia. Ja sama dowiedziałam się o tym przypadkiem, przeglądając różne strony biznesowe w internecie. Rozmawiałam o tym z kilkoma znajomymi prowadzącymi swoje firmy i okazało się, że nikt z nich nie wiedział o obowiązku przeglądów serwisowych. Mnie nikt nigdy nie poinformował o takim nakazie: ani moja księgowa, ani serwis, który dokonywał fiskalizacji mojej kasy.  Zdarza się, że niektóre serwisy same dzwonią do przedsiębiorcy, przypominając o przeglądzie, bo jest to w ich interesie. Niemniej jednak, pamiętanie o przeglądzie jest obowiązkiem podatnika i jak widać po raz kolejny, nieznajomość prawa szkodzi.

Mam nadzieję, że ten tekst uchroni choć niektórych z was przed dodatkowymi kosztami. W końcu nikt nie chciałby mieć na pieńku z urzędem skarbowym czyż nie? Jeśli chcesz uniknąć także innych kłopotów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zachęcam Cię do przeczytania następujących wpisów:

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Qi Gong – moje odkrycie miesiąca.

Zobaczyłam morze i oczy się zaświeciły. Usłyszałam delikatne dźwięki - odprężyłam się. Wykonałam pierwsze ruchy i wiedziałam, że będzie dobrze. Potem pojawiły się łzy i zszedł stres z ostatnich dni. Poczułam spokój w głowie, a energię w ciele. QiGong - moje odkrycie...

TOP 7 narzędzi przydatnych w tworzeniu treningów online

Jak zmontować trening video? Skąd brać zdjęcia? Jak stworzyć grafikę promującą treningi? Przed tobą 7 narzędzi których używam na co dzień w świecie treningów online i w ogóle podczas pracy w Internecie. Polecam je, bo bardzo ułatwiają pracę, są proste w obsłudze,...

Newsletter
Czy chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter, a nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodatkowo dostaniesz w prezencie Fitnessowe Must Know, czyli listę 6 rzeczy, które pomogą uniknąć fitnessowo-biznesowych problemów.

Zgoda