Recepcja klubu nie może zabrać twojego dokumentu tożsamości

BIZNES | 11 Komentarze

zostawianie - dokumentów

Idziesz do klubu fitness lub szkoły tańca i chcesz skorzystać z szatni. Co wówczas słyszysz w większości obiektów? “Poproszę dokument pod zastaw kluczyka do szatni”. Nie gódź się na to. Żadna recepcja nie może zabrać twojego dokumentu tożsamości. Co zatem zrobić gdy ktoś wymaga od ciebie dowodu osobistego, paszportu, lub prawa jazdy?

Problem ten dotyczy nie tylko klubów fitness i szkół tańca, ale także basenów, kortów tenisowych, czy lodowiska.Takie obiekty nie mogą zabrać twojego dowodu osobistego pod zastaw wypożyczonego sprzętu. Zabieranie dowodu lub paszportu w hotelach jest także niedopuszczalne. Jedynie podmioty ustawowo do tego uprawnione mogą to zrobić: m.in. policja i straż graniczna. Zatrzymanie dowodu przez nieuprawnione instytucje jest wykroczeniem. Grozi za to kara grzywny lub ograniczenia wolności. Chyba nie chcesz, aby ktoś podszył się za Ciebie i wziął pożyczkę lub kredyt w banku? Niezgodne z prawem jest zabranie także twojego prawa jazdy, paszportu czy legitymacji studenckiej lub szkolnej.

Co zrobić gdy recepcjonista wymaga od Ciebie pozostawienia dowodu tożsamości pod zastaw?

Po pierwsze nie rób tego i powiedz pracownikowi recepcji, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Pewnie usłyszysz tłumaczenie, że taki jest regulamin, ale Ty już dobrze wiesz, że regulaminy w klubach są pełne zapisów niezgodnych z prawem. Pisałam o tym tutaj.
Rzetelny pracownik powinien w spokoju Cię wysłuchać i skontaktować się z managerem jeśli nie wie, co zrobić w takiej sytuacji. Obawiam się jednak, że manager nie ma o tym pojęcia, skoro sam wprowadza takie procedury. Najwyższy czas go uświadomić.
Co zrobić zatem w takiej sytuacji gdy klub boi się, że zgubisz kluczyk lub go nie oddasz?

Są 3 rozwiązania:

  • Wpłacasz kaucję za kluczyk do szatni.
  • Recepcjonista w twojej obecności spisuje niezbędne dane, ale nie zabiera twojego dokumentu.
  • Rezygnujesz z usługi jeśli recepcja jest nieugięta i upiera się przy swoim. Wówczas możesz wnieść skargę do GIODO, (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych).

Mam nadzieję, że ostatnie rozwiązanie będzie miało miejsce jak najrzadziej, a właściciele klubów uzupełnią swoją wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych. Zawsze namawiam do tego, by ewentualne konflikty rozwiązywać z klasą, a nie z bojowym nastawieniem. Tu jednak konieczna jest dobra wola obu stron, a przede wszystkim wiedza. Ty już wiesz, że recepcja klubu fitness, ani żadna inna, nie może zabrać twojego dokumentu tożsamości. Nie dasz się zatem oszukać, a możesz też uświadomić innych – znajomych, którzy są klientami klubów fitness, managerów klubów i właścicieli.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Qi Gong – moje odkrycie miesiąca.

Zobaczyłam morze i oczy się zaświeciły. Usłyszałam delikatne dźwięki - odprężyłam się. Wykonałam pierwsze ruchy i wiedziałam, że będzie dobrze. Potem pojawiły się łzy i zszedł stres z ostatnich dni. Poczułam spokój w głowie, a energię w ciele. QiGong - moje odkrycie...

TOP 7 narzędzi przydatnych w tworzeniu treningów online

Jak zmontować trening video? Skąd brać zdjęcia? Jak stworzyć grafikę promującą treningi? Przed tobą 7 narzędzi których używam na co dzień w świecie treningów online i w ogóle podczas pracy w Internecie. Polecam je, bo bardzo ułatwiają pracę, są proste w obsłudze,...

Newsletter

Czy chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter, a nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodatkowo dostaniesz w prezencie Fitnessowe Must Know, czyli listę 6 rzeczy, które pomogą uniknąć fitnessowo-biznesowych problemów.

Zgoda