Zaznacz stronę

Komu klub fitness musi płacić za odtwarzanie muzyki i jak tego uniknąć?

BIZNES | 4 Komentarze

Wykorzystując muzykę w swoim biznesie, a zwłaszcza w klubie fitness czy szkole tańca, musisz liczyć się z opłatami na rzecz aż 4 organizacji. Są to:

  1. ZAIKS – Stowarzyszenie Autorów, reprezentujące prawa twórców, czyli kompozytorów i autorów tekstów
  2. ZPAV – Związek Producentów Audio-Video , reprezentujący prawa producentów
  3. SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – reprezentujące prawa artystów wykonawców muzyki
  4. STOART – Związek Artystów Wykonawców, podobnie jak SAWP, reprezentuje prawa artystów wykonawców muzyki

Jak wysokie są opłaty?
Stawki zależą od miasta, powierzchni sali, ilości sal, a przede wszystkim od tego, czy muzyka odgrywa rolę pierwszoplanową. Tak oczywiście jest w przypadku klubu fitness czy szkoły tańca.

Przykładowo:
Jeśli masz 1 salę do 100 m 2 w małym mieście, to będą to 403 zł, ale jeśli twój klub jest w Warszawie i do tego masz 2 sale, z czego jedna ma 150 m2, a druga 50, to ponosisz koszt 1520 zł miesięcznie. Niemało prawda? To tylko 1 klub, a jeśli masz ich kilka robi się spora suma. Dodaj do tego muzykę jaką odtwarzasz na recepcji, w szatni, na siłowni i koszta rosną.

Tu znajdziesz szczegóły:
Tabela stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów  Kluby fitness i szkoły tańca – patrz na rozdział 7 (REKREACJA)


Czy można uniknąć tych opłat?

Tak. Można bowiem udowodnić, że puszczanie muzyki nie łączy się ze wzrostem przychodów. Tak było m.in. w przypadku słynnej już i wygranej jednego z fryzjerów. Powiedzmy sobie jednak szczerze: w przypadku klubów fitness czy szkół tańca, to właśnie muzyka odgrywa ogromną rolę, zatem ta droga jest raczej wątpliwa. 

Z pomocą idą jednak firmy, które sprzedają muzykę wolną od opłat dla wspomnianych organizacji. Można kupić płyty, pliki mp3, lub korzystać z radia internetowego.
Są to m.in.:

Jeśli szukasz muzyki do kawiarni, salonu kosmetycznego, czy sklepu na pewno znajdziesz tu coś odpowiedniego. Z klubową recepcją też sobie poradzisz. W przypadku zajęć fitness jest już trochę trudniej. Na pewno znajdziesz ciekawe kompozycje do prowadzenia zajęć body&mind. Problem może pojawić się jeśli szukasz aktualnych klubowych hitów, połączonych ze sobą, sfrazowanych i w odpowiednim tempie. Wszystko zależy zatem od specyfiki klubu i rodzaju prowadzonych zajęć. Niewielkie studia treningowe skupiające się np.na zajęciach pilates na pewno znajdą tu odpowiednie kompozycje. Można znaleźć też perełki w klimatach latynoskich czy dyskotekowych.

Jeśli natomiast prowadzisz klub, w którym jest ogromny przekrój zajęć i potrzebujesz wielu różnych kompozycji, to najpierw zapoznaj się z propozycjami wyżej wymienionych firm, skalkuluj wszystko i dopiero podejmij decyzję. Może się bowiem okazać, że bardziej będzie się opłacało ponosić koszty związane z odtwarzaniem muzyki niż kupować wiele płyt od firm, które takich opłat nie pobierają. Jednak gdy działasz w ograniczonym zakresie i wystarczy ci zakup kilku płyt w roku, to warto rozważyć skorzystanie z oferty tych firm.

Przyznaję, że sama nie do końca rozumiem uzasadnienie stawek. Weźmy dla przykładu taką Warszawę, gdzie stawki są najwyższe, do tego koszty wynajmu lokali bardzo wysokie, ale już ceny dla klientów rzadko kiedy odbiegają od tych w mniejszych miastach. W ogóle sama kwestia uiszczania opłat aż dla 4 organizacji wzbudza wiele emocji wśród przedsiębiorców i dla wielu jest to zbyt duże obciążenie finansowe. 

Jedno jest pewne: Póki co nie zapowiada się na zmiany w tej kwestii , więc na pewno zanim rozpoczniesz swój biznes, to musisz wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem odpowiednich utworów lub opłatami za odtwarzanie muzyki.

Zachęcam cię do zapisania się na mój NEWSLETTER. 
Zrobię co w mojej mocy, by dostarczyć ci samych wartościowych treści, w dodatku max. 2 razy w miesiącu, bo wiem, że co za dużo to niezdrowo.
ZAPISZ SIĘ TUTAJ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

10 sposobów na świąteczny efekt WOW w klubie fitness

Czym zaskoczyć klienta? Co zrobić, by poczuł radość, zadowolenie i magię Świąt Bożego Narodzenia? Czy chodzi o darmowe wejściówki, zniżki i firmowe gadżety?  Można i tak, ale ja proponuję inną drogę. Poznaj moje 10 sposobów na świąteczny efekt WOW Możesz zastosować je...

Instruktor fitness, a klub. Wzajemne oczekiwania

    Sytuacja idealna to ta, kiedy wszyscy są zadowoleni: instruktor, menadżer, właściciel. Wzajemne oczekiwania jednak nie zawsze się pokrywają, a w sytuacji trudnej zbyt często jest milczenie i czekanie. Gdy kwestie dotyczące współpracy będą na bieżąco omawiane, a...

Co powiesz na przysięgę dla instruktorów fitness?

A gdyby tak instruktorzy fitness i trenerzy personalni składali przysięgę ... Byłoby pięknie, a może byłaby to tylko pusta formalność? Na pewno wzrosłaby świadomość i być może przyszły instruktor zastanowiłby się dwa razy, czy na pewno chce iść tą drogą. Po pierwsze,...

Newsletter
Czy chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter, a nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodatkowo dostaniesz w prezencie Fitnessowe Must Know, czyli listę 6 rzeczy, które pomogą uniknąć fitnessowo-biznesowych problemów.

Zgoda