Komu klub fitness musi płacić za odtwarzanie muzyki i jak tego uniknąć?

Wykorzystując muzykę w swoim biznesie, a zwłaszcza w klubie fitness czy szkole tańca, musisz liczyć się z opłatami na rzecz aż 4 organizacji. Są to:

 1. ZAIKS – Stowarzyszenie Autorów, reprezentujące prawa twórców, czyli kompozytorów i autorów tekstów
 2. ZPAV – Związek Producentów Audio-Video , reprezentujący prawa producentów
 3. SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – reprezentujące prawa artystów wykonawców muzyki
 4. STOART – Związek Artystów Wykonawców, podobnie jak SAWP, reprezentuje prawa artystów wykonawców muzyki

Jak wysokie są opłaty?
Stawki zależą od miasta, powierzchni sali, ilości sal, a przede wszystkim od tego, czy muzyka odgrywa rolę pierwszoplanową. Tak oczywiście jest w przypadku klubu fitness czy szkoły tańca.

Przykładowo:
Jeśli masz 1 salę do 100 m 2 w małym mieście, to będą to 403 zł, ale jeśli twój klub jest w Warszawie i do tego masz 2 sale, z czego jedna ma 150 m2, a druga 50, to ponosisz koszt 1520 zł miesięcznie. Niemało prawda? To tylko 1 klub, a jeśli masz ich kilka robi się spora suma. Dodaj do tego muzykę jaką odtwarzasz na recepcji, w szatni, na siłowni i koszta rosną.

Tu znajdziesz szczegóły:
Tabela stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów  Kluby fitness i szkoły tańca – patrz na rozdział 7 (REKREACJA)


Czy można uniknąć tych opłat?

Tak. Można bowiem udowodnić, że puszczanie muzyki nie łączy się ze wzrostem przychodów. Tak było m.in. w przypadku słynnej już sprawy sądowej i wygranej jednego z fryzjerów. Powiedzmy sobie jednak szczerze: w przypadku klubów fitness czy szkół tańca, to właśnie muzyka odgrywa ogromną rolę, zatem ta droga jest raczej wątpliwa. 

Z pomocą idą jednak firmy, które sprzedają muzykę wolną od opłat dla wspomnianych organizacji. Można kupić płyty, pliki mp3, lub korzystać z radia internetowego.
Są to m.in.:

Jeśli szukasz muzyki do kawiarni, salonu kosmetycznego, czy sklepu na pewno znajdziesz tu coś odpowiedniego. Z klubową recepcją też sobie poradzisz. W przypadku zajęć fitness jest już trochę trudniej. Na pewno znajdziesz ciekawe kompozycje do prowadzenia zajęć body&mind. Problem może pojawić się jeśli szukasz aktualnych klubowych hitów, połączonych ze sobą, sfrazowanych i w odpowiednim tempie. Wszystko zależy zatem od specyfiki klubu i rodzaju prowadzonych zajęć. Niewielkie studia treningowe skupiające się np.na zajęciach pilates na pewno znajdą tu odpowiednie kompozycje. Można znaleźć też perełki w klimatach latynoskich czy dyskotekowych.

Jeśli natomiast prowadzisz klub, w którym jest ogromny przekrój zajęć i potrzebujesz wielu różnych kompozycji, to najpierw zapoznaj się z propozycjami wyżej wymienionych firm, skalkuluj wszystko i dopiero podejmij decyzję. Może się bowiem okazać, że bardziej będzie się opłacało ponosić koszty związane z odtwarzaniem muzyki niż kupować wiele płyt od firm, które takich opłat nie pobierają. Jednak gdy działasz w ograniczonym zakresie i wystarczy ci zakup kilku płyt w roku, to warto rozważyć skorzystanie z oferty tych firm.

Przyznaję, że sama nie do końca rozumiem uzasadnienie stawek. Weźmy dla przykładu taką Warszawę, gdzie stawki są najwyższe, do tego koszty wynajmu lokali bardzo wysokie, ale już ceny dla klientów rzadko kiedy odbiegają od tych w mniejszych miastach. W ogóle sama kwestia uiszczania opłat aż dla 4 organizacji wzbudza wiele emocji wśród przedsiębiorców i dla wielu jest to zbyt duże obciążenie finansowe. 

Jedno jest pewne: Póki co nie zapowiada się na zmiany w tej kwestii , więc na pewno zanim rozpoczniesz swój biznes, to musisz wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem odpowiednich utworów lub opłatami za odtwarzanie muzyki.

Zachęcam cię do zapisania się na mój NEWSLETTER. 
Zrobię co w mojej mocy, by dostarczyć ci samych wartościowych treści, w dodatku max. 2 razy w miesiącu, bo wiem, że co za dużo to niezdrowo.
ZAPISZ SIĘ TUTAJ

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Komu klub fitness musi płacić za odtwarzanie muzyki i jak tego uniknąć?

 1. Czy dobrze rozumiem, że po pierwsze muszę kupić płytę (płyty) a oprócz tego płacić tym 4 organizacjom co miesiąc? Czy da się kupić płytę (albo kilka) z normalną muzyką, odtwarzać tylko te i wtedy nie trzeba płacić? Chodzi o zajęcia fitness.
  W ogóle bardzo żałuję, że póki co spotify nie oferuje abonamentu dla firm 😦

  Polubienie

  • Jeśli kupujesz płytę od firm, które sprzedają muzykę wolną od opłat, (m.in te wymienione we wpisie), to nie musisz płacić na rzecz wymienionych organizacji. Jednak jeśli kupujesz płytę z innego źródła to musisz uiszczać opłatę wszystkim 4 organizacjom. Niestety tak to wygląda…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s