Napiwki nie tylko dla kelnerów. Instruktorzy szykują skarbonki.

Dlaczego napiwki dla kelnerów są powszechne, a dla instruktorów i recepcjonistów już nie? Słoik pełen monet na recepcji klubu to raczej rzadkość, ale może trzeba to zmienić. Temat kontrowersyjny, ale moim zdaniem wart zastanowienia.

O tym, czy napiwki dla kelnerów powinny być doliczane automatycznie do rachunku było już wiele dyskusji. Ja nie znajduję powodów, dla których ktoś miałby decydować za mnie, czy chcę nagrodzić kelnera za jego uprzejmość i należytą obsługę. Przecież mogę być niezadowolona z jego pracy. Tak naprawdę to nie do końca rozumiem, dlaczego miałabym płacić kelnerowi za należyte wypełnienie obowiązków. Przecież to pracodawca jest od tego, by wypłacać wynagrodzenie za pracę. Należyta obsługa powinna być standardem, a nie wyjątkiem. Uprzejmość natomiast nie powinna być gratisem do posiłku, a standardowym zachowaniem każdego pracownika, niezależnie od branży. Oczywiście mogę dodatkowo docenić kelnera dając napiwek, (co często robię), ale tylko wtedy, gdy faktycznie idzie za tym coś więcej niż wyuczona formułka przy przyjęciu zamówienia i podaniu dania. Pewnie większość osób, zwłaszcza tych mieszkających w dużych miastach przyzwyczajona jest do przymusowych napiwków, ale czy tak lekko przyjęłyby się napiwki w branży fitness?

Wyobraź sobie, że od jutra w każdym klubie fitness czy szkole tańca wisi na recepcji kartka informująca o doliczeniu do rachunku 10% za obsługę klienta. Sądzę, że spotkałoby się to z ogromnym oburzeniem i sprzeciwem. Sama nie zdecydowałabym się na wprowadzenie automatycznie doliczanego napiwku do ceny karnetu, ale tak naprawdę dlaczego inne branże niż gastronomiczna miałyby tego nie robić?

Zupełnie inaczej wygląda kwestia napiwków dobrowolnych, które daję wówczas, gdy jestem wyjątkowo zadowolona z obsługi.
W Polsce, oprócz kelnerom, coraz częściej dajemy napiwki fryzjerom czy taksówkarzom. Dlaczego zatem nie zacząć ich dawać kasjerom, sprzedawcom, farmaceutom czy w końcu recepcjonistom i instruktorom? Jeśli chcemy wynagradzać kogoś za wyjątkową obsługę, to może trzeba by to zastosować we wszystkich branżach?
Gdy prowadziłam szkołę tańca w Szczecinie, jedna z recepcjonistek dostawała napiwek od pary, która przychodziła do mnie na indywidualne lekcje tańca. Para ta przychodziła przynajmniej 15 minut przed lekcją, bo wiedziała, że oprócz profesjonalnej obsługi może liczyć na miłą rozmowę i sporą dawkę pozytywnej energii. Było to budujące nie tylko dla recepcjonistki, ale i dla mnie, bo utwierdziłam się, że powierzenie jej tego stanowiska było dobrą decyzją. Cieszyłam się tymi napiwkami razem z nią.
To był jednak wyjątek. Nigdy wcześniej, ani nigdy później nie słyszałam o napiwkach w branży fitness.
A może tak ustawić świnki skarbonki na recepcji z imionami instruktorów i trenerów? Być może już gdzieś widzieliście takie, lub jest to tylko kwestia czasu.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Napiwki nie tylko dla kelnerów. Instruktorzy szykują skarbonki.

 1. Przymusowe napiwki to jakieś nieporozumienie. Natomiast napiwki dobrowolne – z chęcią bym jakieś przyjęła za dobrze wykonaną pracę – tak, rozszerzmy je na wszystkie branże 😀

  Polubienie

 2. Mi to jakos nie lezy, zaraz w kazdym zawodzie bedzie sie dawac napiwki… Wykonalam multimilionowy projekt a tu prosze jeszcze napiwek…? Gdyby to byly zajecia indywidualne i chcialabym kogos dodatkowo wynagrodzic to juz bardziej…

  Polubienie

   • Tutaj musze sie zgodzic. Jezeli napiwki sa przymusowe wowczas taka informacja powinna sie pojawic na menu – wtedy klient ma szanse jeszcze wyjsc z restauracji. Poza tym jest wiadomym ze przymusowe napiwki tak czy tak nie wpadaja do kieszeni kelnera a raczej wlasciciela restauracji

    Polubienie

 3. Za dobrą pracę należy się nagroda, dlatego nie miałabym nic przeciwko, gdyby na recepcjach były skarbonki na napiwki. Gdzieś ostatnio w osiedlowej siłowni w moim mieście (nie sieciówka), widziałam taki słoiczek na „napiwki”. Całkiem sporo tam było i bardzo się z tego cieszę 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s