Świat zastępstw instruktorskich. Jest inaczej niż ci się wydaje

Na Facebooku żongluje się zastępstwami jak w cyrku, a recepcja często nie ma pojęcia o tym, kto będzie prowadził zajęcia. Niektórzy instruktorzy nie przychodzą na ustalone zastępstwo, a inni nie wywiązują się z zobowiązań finansowych. 

Świat zastępstw nie jest różowy, a klienci często nie pomagają, będąc wrogo nastawionym do nowego instruktora już w pierwszej minucie treningu.
To, jak wygląda świat zastępstw, a jak moim zdaniem powinien , to dwie różne krainy.

Instruktor sam na placu boju
Śledząc ogłoszenia na Facebooku mam wrażenie, że wielu instruktorów jest pozostawionych samym sobie i niezależnie od sytuacji muszą zorganizować zastępstwo. Nieraz wręcz błagają innych o pomoc, bo mają 40 stopni gorączki lub grypę żołądkową. Uważam, że w takiej sytuacji powinien pomóc manager lub recepcja. Gdy prowadziłam Estilo Dance Studio w Szczecinie, to moi instruktorzy wiedzieli, że w pierwszej kolejności powinni poprosić o pomoc instruktora z naszego studia, a jeśli pojawi się problem to dzwonią na recepcję lub do mnie. Wtedy ja, wspólnie z recepcjonistką próbowałam opanować sytuację, a w przypadku ciężkiej choroby instruktora nigdy nie wymagałam, by to on wykonywał setki telefonów w celu znalezienia zastępstwa. Wydaje mi się, że warto i powinno okazać się w takiej sytuacji zrozumienie i wsparcie.

 Tajemniczy nieznajomy
Oczywiście byłoby świetnie, gdyby zajęcia prowadził zawsze w zastępstwie inny instruktor z danego klubu. To zawsze „swój człowiek” i wówczas z czystym sumieniem oddajemy naszych klientów pod jego skrzydła. Jednak czasem pojawia się problem z dyspozycyjnością naszych instruktorów i trzeba szukać dalej. Co wtedy? Są kluby, które nigdy nie wpuszczają instruktorów z zewnątrz. Są też takie, w których co rusz jest nowa twarz. Uważam, że wskazany jest zdrowy rozsądek, bez skrajności w żadną stronę. Jeśli sytuacja tego wymaga, to nie ograniczajmy się tylko do swojego personelu. Jednak zanim zdecydujemy się na przekazanie zajęć trenerowi z zewnątrz, zróbmy małe rozeznanie. Dowiedzmy się kim jest nowy trener oraz jakie ma doświadczenie i kwalifikacje. Obserwując prośby o zastępstwa na Facebooku odnoszę wrażenie, że często dla ogłoszeniodawcy nie ma znaczenia jakie doświadczenie ma instruktor oferujący pomoc. Ważne, że ktoś się zgłosił i uratuje z opresji.  Kto pierwszy, ten lepszy. Raz, dwa i oferta sprzedana. Być może niektórzy instruktorzy dopytują o szczegóły, jednak nieliczni. Pamiętam, że jak ja oferowałam komuś swoją pomoc, to nikt nie pytał o kwalifikacje. Sama, z własnej woli i poczucia obowiązku udzielałam istotnych informacji i kierowałam na stronę, gdzie można znaleźć mój opis zawodowy. Nie brakuje niestety na zastępstwach instruktorów z przypadku. Moim zdaniem lepiej jest czasem odwołać zajęcia i zrekompensować to w jakiś sposób klientowi, niż kazać mu trenować pod okiem osoby, która kompletnie nie wie, co robi. Nie wyobrażam sobie, jak manager może nie wiedzieć, kto w jego klubie prowadzi zajęcia. Niestety takie sytuacje się zdarzają, co wiem od innych instruktorów w Warszawie, często prowadzących zastępstwa.

Komunikacja na minusie
Niestety często w temacie zastępstw brak jest komunikacji na drodze instruktor – recepcja lub manager – recepcja. Gdy prowadziłam zajęcia w zastępstwie i pojawiałam się na recepcji, to nieraz witało mnie wielkie zdziwienie ze strony personelu. Raz recepcjonistki nie wiedziały, że będzie zastępstwo, a innym razem nie miały pojęcia kto się na nim pojawi. Ja byłam zdziwiona, recepcjonistka też, a miny klientów były bezcenne. Na całe szczęście klienci byli bardzo zadowoleni z zajęć, ale mimo wszystko uważam, że powinni wiedzieć o zmianie instruktora. Tak naprawdę klient mógłby nawet zażądać zwrotu pieniędzy, bo opłacał zajęcia z innym instruktorem, a doszło do zmiany oferty. Jednak niewiele klubów wie, że w takiej sytuacji tłumaczenie regulaminem jest nie na miejscu. Więcej o niedozwolonych klauzulach pisałam TUTAJ.
Kto zawinił? Instruktor, który nie przekazał recepcji, że nie będzie go w pracy, czy manager, który zorganizował zastępstwo i nie przekazał tego dalej. Pewnie bywa różnie, ale najgorsze, że w ogóle tak bywa. Z relacji wielu instruktorów wiem, że takie sytuacje są na porządku dziennym i nikt się tym nie przejmuje.

Niesolidna firma
Na stronie na Facebooku poświęconej zastępstwom w Warszawie nie brakuje historii o instruktorach, którzy nie pojawiają się na ustalonym wcześniej zastępstwie. Wiele też jest głosów na temat tych, którzy nie wywiązują się z zobowiązań finansowych i tu zdarzały się niepochlebne opinie na temat instruktorów jak i klubów. Wydaje mi się, że nie trzeba tu długiego komentarza. Kłania się brak kultury i szacunku do drugiego człowieka oraz zero profesjonalizmu. Takie osoby same sobie szkodzą, bo raczej ponowna współpraca nie będzie możliwa.

Instruktor pod ostrzałem
Drogi kliencie, uczestniku zajęć – tutaj mały apel do Ciebie:
Jeśli przychodzi inny instruktor na zastępstwo, to nie obrzucaj go od razu wrogim spojrzeniem i daruj sobie docinki słowne czy ostentacyjne zachowanie. On i tak jest już wyjątkowo zestresowany by stanąć na wysokości zadania i sprostać twoim oczekiwaniom. Twój ulubiony instruktor jest świetny, ale to nie znaczy, że ten nowy będzie gorszy. Może nawet okaże się, że przebije twojego ulubieńca. Nie bądź na „NIE” zanim zdąży się przedstawić.  Daj mu szansę.

Jeśli znów będzie mi dane współpracować z kilkoma czy kilkunastoma instruktorami, to wiem, że reguły gry w zastępstwa będą zrozumiałe, a szacunek i dobra komunikacja będą na pierwszym miejscu.
Ciebie też do tego zachęcam, drogi kliencie, instruktorze, recepcjonisto, managerze, właścicielu.   

Mam dla ciebie niespodziankę. Wskazówki dotyczące zastępstw do pobrania.

  • Gdy ty zastępujesz
  • Gdy za ciebie jest zastępstwo
  • + Gdy oddajesz grupę na stałe
    Pobierz                                                
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Świat zastępstw instruktorskich. Jest inaczej niż ci się wydaje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s