Lustereczko, powiedz przecie…Dla kogo są lustra na sali treningowej?

Zastanów się po co są lustra na sali treningowej. Czy po to, by powiększyć optycznie salę? A może po to, by klienci mogli korygować swoje ruchy? Nie, nie i jeszcze raz nie. Otóż lustro na sali fitness jest po to, by instruktor mógł się w nim przeglądać i poprawiać swoje błędy, nie klientów. 
Tak niestety uważa wielu instruktorów i nie potrafię zrozumieć dlaczego osoby z takim podejściem wciąż prowadzą zajęcia. Latem, kiedy miałam trochę więcej wolnego czasu, kupiłam karnet do jednego z warszawskich klubów. (Tak –  jestem jednym z tych nielicznych instruktorów, którzy chodzą na zajęcia do innych). Zajęcia były różne – raz lepsze, raz gorsze, instruktorzy bywali świetni i tacy, którym wiele można by zarzucić. Najbardziej jednak utkwiły mi w pamięci jedne zajęcia wzmacniające, bo już po rozgrzewce miałam ochotę wyjść z sali. Powstrzymałam się, a z każdą minutą było tylko gorzej. Instruktorka niemal całe zajęcia prowadziła tyłem do grupy. Nie mogę tego pojąć. Myślałam, że czasy kiedy instruktor prowadzi zajęcia wciąż tyłem do uczestników już dawno minęły i nie wrócą, a tu taka niemiła niespodzianka. Instruktorka nie podeszła do żadnego klienta ani razu, nie skorygowała żadnego błędu, (chyba że swojego). Ledwo się powstrzymywałam, by nie podejść do tych, którym kolana podczas wykonywania przysiadów wychodziły pół metra przed stopę. Prowadząca z wielkim zaangażowaniem motywowała do pracy…siebie. Z wielkim zacięciem wykonywała wszystkie ćwiczenia, obserwując dokładnie każdy swój ruch w lustrze. Gdybym wyszła z sali, nawet by nie zauważyła.
Oczywiście nie pojawiłam się ponownie na zajęciach u tej instruktorki. Jednak najbardziej przykre jest to, że klienci, nieświadomi swoich błędów będą nadal tłumnie przychodzić na zajęcia bo jest moc, bo boli, bo można się spocić. Tylko, że za kilka lat będzie bolało 100 razy mocniej.

PAMIĘTAJ:

 1. Instruktor ma prowadzić zajęcia dla klientów, nie dla siebie. Na swój trening musi znaleźć dodatkowy czas, a prowadząc zajęcia musi mieć na uwadze klientów. Powinien zwracać uwagę na technikę, korygować błędy, dbać o ich bezpieczeństwo.
 2. Jedynie podczas zajęć choreograficznych instruktor stoi częściej plecami do klientów np. gdy pokazuje trudniejsze elementy, wykonuje z grupą cały układ choreograficzny.
 3. Atmosfera zajęć, nawiązanie dobrego kontaktu z grupą jest istotne. Instruktor nie osiągnie tego wpatrując się non stop w lustro.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Lustereczko, powiedz przecie…Dla kogo są lustra na sali treningowej?

 1. Właśnie nadrobiłam wszystkie twoje wpisy o grzechach instruktorów i zgadzam się z każdym z nich. A niepoprawianie uczestników to dla mnie karygodny błąd! Ponieważ też czasem chodzę na zajęcia do innych, jestem przewrażliwiona na punkcie techniki. I czasem mam ochotę przerwać ćwiczenia i poprawić kogoś, bo wiem, jaką krzywdę robi sobie, a instruktor z przodu sali nic nie robi 😦

  Lubię to

  • Cieszę się, że wpisy znalazły twoje uznanie. To, żeby instruktor wczuł się w rolę klienta jest chyba najtrudniejsze i nie wiem, czy kiedykolwiek uda nam się pozbyć tego, by nie obserwować, nie oceniać…;)

   Lubię to

 2. Na szczescie na wszytskie zajecia ktore chodze instruktorzy sa zwroceni twarza do uczestnikow. Moim zdaniem to trzeba prawnie uregulowac 😉 bo niektorym chyba nie da sie przetlumaczyc…

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s